Громадська ініціатива прямої дії #ВКЛЮЧАЙСЯ оголошує про початок повномасштбаної кампанії з повернення громадянам влади над грошима громади!

У 2017 році влада повинна звітувати перед громадою за використання грошей з місцевих бюджетів!

Ми започатковуємо об’єднання небайдужих і свідомих громадян, громадських організацій та політичних партій навколо вимоги до Кабінету Міністрів України про забезпечення обов’язкового звітування органів місцевого самоврядування всіх рівнів перед громадами про використання грошей з місцевих бюджетів.

2017 рік буде по-справжньому новим для України і кожного українця. Влада на місцях складатиме іспит, чи слугуватиме вона інтересам своєї громади, чи оберігатиме стару клептократичну монополію для збагачення вузького кола людей.

Внаслідок економічної стабілізації та бюджетної децентралізації у 2016 року власні доходи місцевих бюджетів всіх рівнів зросли на 41,6%. В окремих об’єднаних територіальних громадах отримали в 7(!!!) разів більше грошей, порівняно з минулим роком. Відповідно до Державного бюджету-2017, відповідальність місцевої влади за добробут громади стає значно більшою. Разом зі збільшенням грошей розширюється і перелік витрат, які потрібно забезпечувати.

«Грошей не вистачає! Київ не дає!», – вже з цього року така відповідь від місцевих чиновників не може бути виправданням для нестачі, наприклад, підручників у школах, відсутності бінтів у поліклініці, холодному приміщенню у будинку творчості або ямам на дорогах.

Станом на 31 грудня 2016 держава виконала свої зобов’язання за субвенціями місцевим бюджетам на 99,6% від затвердженого обсягу (за даними Державної казначейської служби України).

Тому для місцевої влади настав час відповідати за ефективність розпорядження наявними грошима, яких у 2017 році буде ще більше.

Реального механізму включення громади у контроль використання грошей, а також можливість отримати відповідь на запитання, куди витрачається місцевий бюджет і хто його освоює, просто не існує! Без механізму контролю місцевих бюджетів громадянами здобутки таких реформ, як бюджетна децентралізація та відкриття даних, можуть бути використані старою системою монопольного прийняття рішень або сприятимуть ще більшому розкраданню грошей.

На виконання існуючих законів Кабінет Міністрів України повинен зобов’язати розпорядників бюджетних коштів всіх рівнів запровадити звітування у форматі відкритих громадських слухань з присутністю ЗМІ тричі на рік у чітко зафіксовані дати. 

«Зобов’язання місцевої влади до справжнього результативного діалогу зі своєю громадою зробить цей Уряд таким, що увійде в історію, — коментує Марина Дадінова, координатор комунікаційного напряму #ВКЛЮЧАЙСЯ. — Справжнє слугування держави своїм громадянам починається зі здатності громади задавати питання та обов’язку чиновників відповідати на них та нести відповідальність за свої дії та заяви».

Регулярне публічне звітування може бути введено в дію розпорядженням Кабінету міністрів. Окрім обов’язкового порядку проведення таких звітів, цей документ має врегулювати періодичність звітування та ефективну комунікацію для залучення якомога більшої кількості громадян на такі події.

На першому етапі можна визначити перелік ключових розпорядників для апробації механізму. Практика відкритих звітів за використання грошей з обласного бюджету ефективно діє в Тернопільській області, де була розроблена та прийнята на рівні обласної ради за ініціативи місцевої громадської організації «Експертно-аналітичний центр «Акцент».

Громадяни повинні мати можливість задавати питання, куди ідуть їх гроші і чи ефективно влада їх витрачає! 

Share Button