Громадська ініціатива прямої дії #ВКЛЮЧАЙСЯ започатковує аналітично-просвітницький проект «Бюджетний сканер» з метою привернення уваги громад у різних населенних пунктах України до проблеми відкритості та ефективності місцевих бюджетів.

Ідею та експертну підтримку в реалізації проекту запропонував Інститут суспільно-економічинх досліджень (ІСЕД) у відповідь на заклик #ВКЛЮЧАЙСЯ до об’єднання небайдужих і свідомих громадян, громадських організацій та політичних партій навколо забезпечення ефективного контролю за використанням коштів з місцевих бюджетів.

В рамках проекту «Бюджетний сканер» ініціатива #ВКЛЮЧАЙСЯ розповсюджуватиме аналітичні матеріали щодо основних показників економічного та соціального розвитку різних громад, міст, сел, районів і областей в різних регіонах України.  Щомісяця звіт «Бюджетного сканеру» з’являтиметься на цьому сайті ініціативи vkl.net.ua та на сайті ІСЕД (iser.org.ua ), а також на сторінках у Facebook. Кожний наступний населений пункт, в якому експерти проаналізують місцевий бюджет, обиратимуть Інтернет-користувачі через голосування.

«Відгук такого потужного аналітичного центру, як ІСЕД, на заклик ініціативи #ВКЛЮЧАЙСЯ допоможе забезпечити громадянам справжній доступ до даних, що дозволяють оцінити якість управління справами громади чинною місцевою владою, — коментує координатор комунікаційного напряму ініціативи Марина Дадінова. — Оскільки власні доходи місцевих бюджетів помітно зросли, зростає відповідальність місцевої влади саме за ефективність використання коштів і реальні результати розвитку громади».

Внаслідок економічної стабілізації та бюджетної децентралізації у 2016 року власні доходи місцевих бюджетів всіх рівнів зросли на 41,6%. У деяких об’єднаних територіальних громадах отримали в 7(!!!) разів більше грошей, порівняно з минулим роком.

Відповідно до Державного бюджету-2017, відповідальність місцевої влади за добробут громади стає значно більшою. Разом зі збільшенням грошей розширюється і перелік витрат, які потрібно забезпечувати. Більше про зростання доходів місцевих бюджетів можна дізнатись у статті експертів ІСЕД.

З метою підтримки розвитку громад і формування якісно нових підходів до звітування місцевої влади за формування та використання коштів з місцевих бюджетів, у кожному аналітичному звіті в рамках проекту «Бюджетний сканер» експерти ставлять собі за мету:

  • дослідити ефективність планування розвитку громади і фінансування основних сфер;
  • проаналізувати, як потенціал громади позначається на добробуті її мешканців;
  • оцінити, як реально позначаються на фінансах громад реформаторські ініціативи Уряду;
  • віднайти резерви, за рахунок яких можливе зміцнення фінансової спроможності громад.

На початку 2017 року Громадська ініціатива прямої дії #ВКЛЮЧАЙСЯ виступила з закликом до громадян включатись у контроль місцевих бюджетів і впроваджувати  єдину обов’язкову процедуру публічного звітування головних розпорядників коштів з місцевих бюджетів. На думку учасників ініціативи, саме прозоре звітування та експертна оцінка ефективності використання грошей громади може змінити підхід до формування місцевих бюджетів. Практика відкритих звітів за використання грошей з обласного бюджету ефективно діє в Тернопільській області, де була розроблена та прийнята на рівні обласної ради за ініціативи та експертної підтримки місцевої громадської організації «Експертно-аналітичний центр «Акцент».

Місцеві бюджети мають перетворитись з неінформативних формальних кошторисів витрат на фінансові плани по досягненню цілей розвитку конкретних громад, впевнені активісти ініціативи #ВКЛЮЧАЙСЯ, що об’єднує більше 300 небайдужих громадян, експертів і представників влади на національному і регіональному владі навколо ідеї мобілізації громадянського суспільства з метою демонтажу старої неефективної бюрократичної системи управління на місцевому рівні.

Довідка про #ВКЛЮЧАЙСЯ:

Громадська ініціатива прямої дії #ВКЛЮЧАЙСЯ започаткована 4 березня 2016 року у Житомирі активістами з різних регіонів, що об’єднались у мережу небайдужих громадян, які активно діють «тут і зараз» з метою впровадження справжніх відчутних змін на місцевому рівні. Зараз мережа #ВКЛЮЧАЙСЯ об’єднує більше 400 активістів у 13 регіонах України. Більше про діяльність ініціативи можна дізнатись на сайті vkl.net.ua та сторінці у Facebook facebook.com/vklnetua

Share Button